Miben segíthetünk?

Bezárva kell tartani a baromfikat

Bezárva kell tartani a baromfikat
2020. december 2.
A cél, hogy a vadon élő madarak és a házi szárnyasok ne tudjanak érintkezni. Emlékeztetjük a pilisvörösvári gazdákat és tenyésztőket, hogy a határozat már érvényben van.

A közelmúltban több európai országban is azonosították -  elsősorban vadmadarakban - a madárinfluenza vírus jelenlétét. A vándorló szárnyasok vonulási útvonalai hazánkat is érintik, ennek fényében dr. Bognár Lajos országos főállatorvos november végén azonnali hatállyal, országszerte elrendelte a baromfik kötelező zártan tartását minden olyan állományban, ahol a kifutó felülről és oldalról nem védett megfelelő erősségű madárhálóval. 

A NÉBIH nyomatékosan arra kérte és kéri továbbra is az érintett gazdákat és tenyésztőket, hogy felelős állattartóként járjanak el, tartsák be a járványvédelmi előírásokat.

A november végén életbe lépett határozat értelmében a baromfikat fedett, lehetőleg oldalról is zárt helyen kell etetni, itatni, a takarmányt pedig zárt, fedett helyen kell tartani. Az alom tárolását fedett, zárt helyen vagy fóliával letakarva kell biztosítani. A cél, hogy a vadon élő madarak és a házi szárnyasok ne tudjanak érintkezni.

Ha felmerül a legcsekélyebb gyanúja is, hogy az állat megbetegszik, azonnal jelezze az állategészségügyi szolgálat felé. Emlékeztetjük a pilisvörösvári lakosokat is, hogy amennyiben az állattartó részéről ez nem valósul meg, az az állami kártalanításból való kizárást vonja maga után. 

Az országos főállatorvosi határozatok, a járványvédelmi minimumfeltételek és további hasznos, naprakész információk, beleértve a nemzetközi terjedésről szóló legfrissebb adatokat is, elérhetőek a Nébih honlapján létrehozott tematikus aloldalon: https://portal.nebih.gov.hu/hu/madarinfluenza.

Mint ismert, legutóbb év elején, egész pontosan 2020. január 16-án rendelték el a baromfik zártan tartását az ország teljes területére vonatkozóan. A Nébih június 30-án jelentette be, hogy elrendelték az összes védőkörzet feloldását, miután június 5-e óta nem regisztráltak új esetet az érintett három megyében, Bács-Kiskunban, Békésben, valamint Csongrád-Csanádban.

Hírek []
Események []
Dokumentumok []
Aloldalak []