A kutyasétáltatás fontos az eb egészsége és jólléte szempontjából, de emellett felelősséget is jelet a gazdi számára. A szabályok fő célja a biztonság megteremtése a közterületen mind a járókelők, mind az eb gazdája, mind pedig maga a kutya vagy más állatok számára, emellett pedig nagyon fontos a tisztaság biztosítása is – legyen szó városról, parkról vagy erdőről. Az alábbiakban összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, amelyek 2025-ben érvényesek Magyarországon.
Póráz használata
Minden belterületi közterületen, kortól, fajtától és testmérettől függetlenül kötelező a póráz használata. Ez alól csak a kijelölt kutyafuttatók és jól láthatóan megjelölt területek jelentenek kivételt.
Szájkosár használata
A szájkosár használata a közlekedési eszközökön kötelező, kivéve, ha a kutyát zárt szállítóeszközben viszik. Emellett veszélyesnek minősített kutyáknál a szájkosár közterületen is előírás.
Microchip és veszettség elleni oltás
A mikrochip használata minden négy hónaposnál idősebb kutya esetén kötelező, 2013 óta. A veszettség elleni oltás az egyik legalapvetőbb előírás: a kutya három hónapos korától kötelező, majd hat hónapon belül meg kell ismételni, ezt követően évente.
Kutyapiszok eltakarítása
Ha valaki kutyaürüléket a közterületen hagyja, az nemcsak esztétikailag kifogásolható, hanem egészségügyi kockázatot is jelent. A gazdának kötelessége azt összeszedni és megfelelő módon elhelyezni.
Szállítás és a közintézményekbe belépés szabályai
A kutyát közösségi közlekedésen csak az előírásoknak megfelelően – szájkosárral, pórázon vagy szállítókosárban – lehet szállítani. Ez vonatkozik közintézményekre is.
Kiszökés esetén
A kutyát minden állattartó köteles az ingatlanon belül tartani úgy, hogy ne tudjon kiszökni. Nincs kivétel, a „mindig visszajön” és a „csak egy percre ment ki” nem mentség! Erről bővebben írtunk nemrégiben itt.
Természetvédelmi területeken, erdőben
Az erdőben vagy más nyílt természetvédelmi területen a póráz használata szintén kötelező. A szabályokat megszegő kutyát a vadász dúvadnak minősítheti, és sajnos le is lőheti, ha vadat kerget vagy vadkárt okoz. Ráadásul még a gazda vadkártérítésre is kötelezhető.
Tulajdonosi felelősség és balesetek
A szabályok megszegése esetén szankcióra lehet számítani. A bírság mértéke a megszegett szabálytól és a körülményektől függő, összességében néhány ezertől több százezer forintig is terjedhet.
A kutya által okozott balesetekért, sérülésekért, anyagi kárért minden esetben a gazda felel. Harapásos eseteknél súlyos pénzbírságra, sőt börtönbüntetésre is sor kerülhet – különösen, ha tartós vagy végzetes sérülést okoz az eb.
Annak érdekében, hogy a kutyasétáltatás valóban élmény maradjon, nagyon fontos a szabályok betartása. Aki jól ismeri az előírásokat saját magát, más járókelőket, kedvencét és a környezetét is védi – így hozzájárul egy biztonságosabb, élhetőbb közösséghez.
A biztonság érdekében az elkövetkezőkben a településőrök a város területét eeből a szempontból is fokozottan ellenőrzik majd.
Fontos tudni, hogy 2025 január 1-jétől Pilisvörösvár területén az ebrendészeti feladatokat az Ürömi Duhajdomb Állatotthon Alapítvány látja el. Tevékenységükről, feladataikról, elérhetőségükről itt talál bővebb információt.